Przepisy PORTUGALIA

Ustawy i rozporządzenia.
Awatar użytkownika
przemek.mar
Posty: 57
Rejestracja: 02 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Wrocław

Przepisy PORTUGALIA

Post autor: przemek.mar » 13 sty 2017, 18:51

Hej,
Otrzymałem odpowiedz z kolejnego ministerstwa, tym razem Portugalii, tak się składa, że miałem dzisiaj trochę wolnego czasu dlatego udało mi się owe regulacje przetłumaczyć:

W Portugalii do połowów kuszą potrzebna jest licencja, którą można zdobyć przez złożenie podania emailem i opłacenie jej przelewem.
Aby tego dokonać przechodzimy na stronę:
http://www.dgrm.min-agricultura.pt/xpor ... v2=3435302
na dole strony klikamy: - “Request for recreational fishing license by e-mail” jeżeli ktoś zna język angielski to tam znajdzie wszystkie potrzebne informacje jak uzyskac licencje.
Dla pozostałych osób poniżej przedstawiam tłumaczenie: Kolorem niebieskim oznaczyłem moje komentarze

(PONIŻSZE INFORMACJE NIE DOTYCZĄ MADERY I AZORÓW)
Zgodnie z paragrafem 1 artykułu 14, Zarządzenia nr 14/2014 z dnia 23 stycznia, wnioskujący o przyznanie licencji na połów rekreacyjny w wodach oceanicznych oraz śródlądowych wodach morskich podlegających Urzędowi Morskiemu , muszą o nią wystąpić minimum 5 dni roboczych przed rozpoczęciem połowu. W celu uzyskania licencji należy złożyć wniosek za pośrednictwem poczty elektronicznej pod następującymi warunkami:

1) Po uiszczeniu opłaty zgodnie z wytycznymi z punktu 2. Wniosek należy wysłać pod adres: pesca.ludica@dgrm.mam.gov.pt .
Aplikacja musi zawierac następujące informacje:
a) Pełne Imię i Nazwisko osoby ubiegającej się
b) Numer paszportu lub dowodu osobistego (*numer będzie podany w licencji, więc zapewne dany dokument trzeba mieć przy sobie)
c) Date rozpoczęcia oraz godzinę rozpoczęcia ważności licencji, o którą się ubiegamy (minimum 5 dni roboczych przed dniem rozpoczęcia)
d) Typ licencji: „apeada” – tylko dla połowów z brzegu, „embarcada” – dla połowów z brzegu oraz ze statków rekreacyjnych, „submarina”- do połowów podwodnych, lub “lúdica geral” dla wszystkich opcji wymienionych powyżej.
e) Okres ważności licencji: “diária” – ważna 24h, „mensal” – ważna przez miesiąc, lub „anual” – ważna przez rok
f) Numer telefonu komorkowego, na który zostanie wysłana wiadomość SMS.

Do wniosku należy ząłączyć potwierdzenie dokonania płatności za licencje oraz jeżeli to możliwe skan dokumentu, którego numer podaliśmy w podpunkcie „b”

2) Opłata za licencje w zależności od jej rodzaju (patrz tabela poniżej), której wysokość ustalana jest w Aneksie IV Rozporządzenia 14/2014, musi zostać przelana na konto bankowe Direção Geral de Recursos Naturais (DGRM) :
IBAN: PT50 0781 0112 01120012012 94 e Swift code (BIC) IGCPPTPL.
DGRM wyśle licencje w formacie PDF na adres email z którego został wysłany wniosek o jej wydanie w ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania opłaty/wniosku.

WYSOKOŚCI OPŁAT ZA POSZCZEGÓLNE LICENCJE ( Zarządzenia nr 14/2014 z dnia 23 stycznia)
Obrazek
(Jeżeli powyższy obrazek sie nie wyświetla, tabelka do znalezienia w linku podanym na wstępie z informacjami po angielsku)

Pod poniższym linkiem znajdziecie mapę z zaznaczonymi obszarami w których połów ryb jest niedozwolony:
http://www.icnf.pt/portal/ap/resource/a ... rdit-pesca

Strefy i okresy w których połów ryb jest zabroniony: (Article 8 and 9 of Administrative Rule No. 14/2014 of January 23)

Zabronione jest prowadzenie połowów rekreacyjnych w następujących miejscach:
• W strefach wydzielonych dla przemysłu stoczniowego, naprawy statków i zakładów akwakultury, chyba że mamy zgodę właściciela;
• mniej niż 100 m od ujścia dowolnych kanałów - pod warunkiem, że są one odpowiednio oznakowane;
• Na kąpieliskach, wyznacoznych przez plany „Urzędu Planowania Nabrzeży” (Coastal Planing) –nie wiem jak dokładnie przetłumaczyć nazwę tej instytucji żeby było wiadomo o co chodzi
• w innych strefach oznaczonych przez władze portów lub władze morskie.

Uwaga: Powyższe ograniczenia muszą być wyraźnie oznaczone przez podmioty zarządzające danymi strefami, poprzez umieszczenia znaków „Zakaz połowu” lub „Zakaz połowu w odlgłości mniejszej niż 100m”
Inne zakazy mogą zostać wprowadzone w życie przez właściwe organy, a mianowicie przez władze sanitarne, władze portów itp, ograniczenia te są ogłaszane publicznie.
Zabrania się połowów ryb w kanałach portowych zarówno morskich jak i rzecznych, szlakach morskich, kanałach oznaczonych bojami, (generalnie chodzi o wszelkiego rodzaju szlaki wodne, wejscia do portów itp)

Zakazuje się połowów kuszą od zachodu do wschodu słońca

W okresie od 1 października do 30 maja, rybołówstwo w obszarach morskich znajdującyhc się na terenie Parku Narodowego Southwest Alentejo i Costa Vicentina, w Parku Arrabida, w Parku Wybrzeża Północnego, rezerwatu przyrody Berlengas jest dozwolone od czwartku do poniedziałku oraz w święta. Ograniczenia te nie mają zastosowania między 1 czerwca a 30 września.
Połowy rekreacyjne są również zabronione w obszarach Pessegueiro Island, Cabo Sardão, Arrifana i wysepek Martinhal i morskiego obszaru ochrony 100 metrów wokół każdej z następujących wysp: Agulha Stone, w Stone Gale, The Gaivotas oraz Stoneand Gigante


To by było na tyle, ponownie podkreślam, że nie ponoszę odpowiedzialności za błędy w tłumaczeniu oraz prawdziwość powyższych informacji, każdy przed wyjazdem powinien je zweryfikować samodzielnie :) Jeżeli ktoś znajdzie jakieś błędy w tłumaczeniu, bądź w przyszłości dowie się, że któreś z informacji są nieaktualne to prosił bym o szybkie sprostowanie w poście pod tematem - koledzy będą wdzięczni ;)

Mam nadzieję, że się przyda.
administrator_SSP
Administrator
Posty: 40
Rejestracja: 14 cze 2016, 21:09

Re: Przepisy PORTUGALIA

Post autor: administrator_SSP » 13 sty 2017, 23:23

Na pewno się przyda.
Nawet, jeśli post stanie się w pewnym momencie nieaktualny, to da nam ogólne pojęcie o zasadach połowów w danym kraju.
Dziękuję.
ODPOWIEDZ